Sieć wodociągowa dla Rawy Mazowieckiej
Obecnie sieć wodociągowa (ok. 53 km) obejmuje swoim zasięgiem praktycznie całe miasto, ale największa jej koncentracja występuje w centrum Rawy Mazowieckiej. Powiązanie sieci wodociągowej Miasta Rawa Mazowiecka z siecią wodociągową gmin ościennych pozwala na sprzedaż wody pitnej do gminy Rawa Mazowiecka. Wodociąg miejski działający w układzie pierścieniowym, zasilany z dwóch ujęć podziemnych, posiada w zakresie wydobycia
i uzdatniania wody pitnej wydajność ok. 9000 m3 na dobę. Przy obecnym zużyciu na poziomie ok. 2 500 m3/dobę istnieje znacząca rezerwa na rozwój. Przekroje sieci wodociągowej zawierają się w przedziale od 80 mm do 400 mm.
Ujęcie Boguszyce
Pierwsze ujęcie Boguszyce zlokalizowane jest po lewej stronie rzeki Rawki i obejmuje trzy studnie głębinowe, z których obecnie eksploatowane są dwie o głębokości 120 i 121 m. Ujęcie to pobiera wodę z otworów górno jurajskich. Obecnie może być eksploatowane
z następującymi parametrami:
Qmax.d.= 5 332 m3/d
Q śr d.= 4 022 m3/d
Qmax.h.= 350 m3/h
Dodatkowo do stacji uzdatniania wody przy ul. Kolejowej może zostać przyłączony otwór odwiercony na gruntach miejskich przy ul. Jeżowskiej, którego zasoby eksploatacyjne wynoszą 50 m3/h.
Galeria zdjęć z ujęcia Boguszyce
Ujęcie Tatar
Ujęcie Tatar zlokalizowane jest na prawym brzegu rzeki Rawki i obejmuje jedną studnię głębinową o głębokości 52 m, z której możliwy jest pobór wody o następujących ilościach:
Qmax. d.= 2 040 m3/d
Q śr d.= 1 700 m3/d
Qmax. h.= 102 m3/h
Przy ujęciu Tatar zlokalizowana jest druga stacja uzdatniania wody o wydajności maksymalnej 102 m3/h i wydajności eksploatacyjnej 50 m3/h. Spowodowane jest to zbyt małą (DN 150) średnicą magistrali przesyłowej.
Galeria zdjęć z ujęcia Tatar
Zrealizowano I etap rozbudowy i modernizacji systemu wodociągowego, obejmujący modernizację stacji wodociągowej Kolejowa, modernizację magistrali wodociągowej DN 400 oraz modernizację rurociągu wody surowej DN 300 z ujęcia Boguszyce do SUW Kolejowa. Dzięki temu poprawie uległa jakość produkowanej wody, zwiększenie pewności jej dostawy oraz zapewnienie wymaganego i bardziej wyrównanego ciśnienia w całej sieci wodociągowej.
Galeria zdjęć ze stacji uzdatniania wody Kolejowa
Uwzględniając strukturę materiałową wodociągów rawskich, to większość stanowią rurociągi z tworzyw sztucznych (ok. 86%) w pozostałej części rurociągi azbestowe (ok.10%) i żeliwne (ok. 4%). Przewaga rur wykonanych z tworzyw sztucznych nad rurami z innych materiałów jest wynikiem przeprowadzonych przez RAWiK wymiany sieci. Działania remontowe
i modernizacyjne na sieci wodociągowej obniżyło zdecydowanie ilość występujących awarii na terenie Miasta Rawa Mazowiecka.
W odniesieniu do ilości kupowanej wody wielkość strat na obszarze działalności
RAWiK Sp. z o.o., kształtuje się obecnie na poziomie ok. 14% co plasuje nasz system zaopatrzenia w wodę na poziomie wysokich standardów.